Průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je dokument, kterým se výpočtově hodnotí spotřeba energie budovy. Počítá se spotřeba energie na vytápění, ale také energie na ohřev teplé vody, umělé osvětlení a případně i energie na vzduchotechniku či chlazení. Grafického vyjádření celkových výsledků se nazývá energetický štítek.
PENB zařazuje budovu do kategorie energetické náročnosti na stupnici od A do G. Je to podobné jako například u elektrických spotřebičů. U budov ale nečekejme jako u ledniček, že budou všechny v kategorii A (resp. A+, A++ atd.). Nové a poměrně slušně zateplené budovy jsou nejčastěji v kategoriích B a C. U starších budov, které nebyly poslední dobou rekonstruovány, lze očekávat i kategorie D až G.

Proč ho musíte vlastnit?

Novelou zákona o hospodaření energií byla nově zavedena povinnost vlastnit PENB při prodeji a pronájmu budov a při prodeji jednotek (bytů a nebytových prostorů). Tato povinnost platí od 1. 1. 2013.

Vlastník nemovitosti musí zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v Průkazu v informačních a reklamních materiálech, tedy již během inzerce nemovitosti.

Za nesplnění výše uvedených povinností hrozí vlastníkovi budovy nebo bytu pokuta ve výši až 100 000 Kč.

Stejná pravidla platí i pro prodej jednotky např. bytu. V tomto případě ale není možné zpracovat PENB na jednotlivý byt, ale je nutné zpracovat PENB na celou budovu. Obvykle ho zajišťuje společenství vlastníků jednotek (SVJ). Pokud vlastníkovi jednotky nebude na písemné vyžádání předán PENB, resp. jeho ověřená kopie, může jej vlastník jednotky nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky.

Kdo PENB vytvoří?

PENB může zpracovávat pouze Energetický specialista vedený v seznamu ministerstva průmyslu a obchodu.
Naším partnerem pro zpracování energetických průkazů je v rámci Evropského klubu realitních kanceláří společnost Nemopas, která je dlouhodobým leadrem v oboru energetických průkazů na našem trhu.

Pro objednávku průkazu můžete kontaktovat naše makléře, kteří Vám se všemi náležitostmi ohledně prodeje či pronájmu rádi pomohou.

Zpravodaj Rychlý výběr